Най – капризните стайни цветя

В нашия днешен свят на стрес и забързан ритъм на живот, внасянето на зеленина и цветя в дома ни става все по-важно. Капризните стайни цветя са прекрасно допълнение към интериора и могат да превърнат всяко помещение в уютен и живописен оазис. В този статия ще ви представим някои от най-красивите и капризни стайни цветя, които ще направят вашия дом по-приятен и стилно обзаведен.

Рафтовете на цветарските магазини радват окото с фойерверки от форми и дъга от цветове. Екзотични растения от всички краища на земното кълбо се състезават за правото да привлекат вниманието на посетителя. Зелените жители на прозоречните первази, познати ни – под формата на нови сортове и хибриди – по никакъв начин не отстъпват на чуждестранните гости. А сайтовете на онлайн магазини за цветя демонстрират още по-голямо разнообразие .

И възниква идеята да се купи азалия, камелия, кипарис, или мексиканското дърво на любовта, dipladenia – като подарък, или у дома. В пристъп на възхищение се забравя, че растението е жив организъм. И този организъм понякога изисква условия за живот, които са точно противоположни на онези, към които хората се стремят. Добре е за човек, когато къщата е топла и суха, и за растение, когато е студено и влажно. Някои цъфтящи придирчиви хора се нуждаят от промяна на микроклимата няколко пъти годишно. И това не е пълен списък на „изненадите“.

Топ 10 капризни цветя включват тези растения, които трябва да бъдат закупени и дарени с голяма предпазливост. Защото за тях е трудно да се грижат и да изискват условията на задържане.

Азалия

Индийска, красива и загадъчна. Наказание очаква небрежните – растението е отровно. Цветя с рядка красота – и сериозна опасност от отравяне, дори само при вдишване на изпаренията от листата. Силно не се препоръчва в детски заведения.
Най-щателната грижа в градски апартамент в най-добрия случай ще съживи само няколко пъпки. Дори при наличието на всички благоприятни условия, това растение трябва да бъде засадено от онези, които са уверени в своите способности. Цъфтяща азалия – като показател за най-високо ниво на умение.

Иглолистни: хвойна, кипарис, туя

Добре поддържано иглолистно растение в домашен интериор изглежда стилно. Бонсай от хвойна е оригинален и скъп подарък, но за офиса, не за дома. В хладна зала иглолистните ще се чувстват задоволително. Топлината причинява отделяне на летливи етерични масла от иглите, от които може да се появи главоболие в тясна стая.

Отглеждана както трябва, хвойната прилича повече на метлица, отколкото на паламида и няма естетическа стойност. Същото може да се каже и за кипариса, тиса и туята.

Преди да купите и донесете хвойна или кипарис в къщата, би било хубаво да запомните, че в културата на повечето народи тези растения се считат за растения на тъгата и спътници на вечно мъртвите. Те са мястото, където искате да създадете строга работна среда.

Стайна роза

Общото наименование „стайна роза“ означава три хибрида наведнъж – полиантус, хибриден чай и миниатюрни рози. Те се различават един от друг по размера на цветето, липсата или наличието на миризма.

Препоръчително е да вземете роза на балкона, лоджията или да я поставите в градината за лятото. Сухият въздух на закрито ще доведе до масово заразяване с паякообразни акари, срещу които розите имат слаб имунитет.

Грижата за стайна роза е сезонна, пикът на активността на растенията настъпва през лятото. През есента розата изисква компетентно подрязване. От октомври до февруари растението създава условия за период на покой, като го поставя на тъмно място при температура от + 10-12 ° C. Появата на първите листа не може да се пропусне, в противен случай розата ще изсъхне.

Розата, като култура на закрито, е в процес на формиране, нито един сорт не е достатъчно адаптиран към условията на апартамента.

Diplodia, известен още като Mandevilla

Изгаряща латина, мексиканско цвете на любовта. Парене – в истинския смисъл на думата: растението е отровно. Трябва да носите ръкавици, за да се грижите за упоритата красота, а ако в къщата има деца и домашни любимци, тогава е по-добре да имате друго, по-безвредно растение.
Diplatia се счита за оранжерийна култура и дойде на мода съвсем наскоро.

Орхидея

Растението е синоним на женственост. Наистина, тропическите орхидеи са капризни и придирчиви. Те растат по стволовете на големи дървета, консумират мека, топла дъждовна вода и са много чувствителни към замърсяването на околната среда.

Но орхидеи в природата, има 35 000 вида, и те растат на всички континенти, с изключение на Антарктида. Сред това разнообразие животновъдите са избрали няколко, които са доста подходящи за отглеждане в апартамент, например вида Phalaenopsis (phalaenopsis). Ако Phalaenopsis се продава в магазина, тогава това е наистина луксозен подарък. Заедно с цвете е препоръчително да подарите книга за грижата за орхидеите – отглеждането им, честно казано, е пристрастяващо.

В тъмните иглолистни гори на Сибир расте най-истинската орхидея – красивата дамска пантофка. Жълти, розови и бели, те сякаш светят отвътре и е незабравима гледка. Но след като бъде откъсната, Дамската пантофка веднага повяхва.

Камелия

Красива азиатка от семейство Чайни. Идва от планините, така че климатът предпочита хладен и влажен, с постоянен приток на чист въздух. Цъфти през зимата, като температурата трябва да се поддържа на + 10-12 ° C.

Камелия е взискателна към светлината и хвърля пъпки, когато интензитетът на светлината се промени. Храстът на камелия трябва да се оформи, но внимателно. Небрежно счупените издънки водят до заболяване на растенията.

Гардения

Типичен тропик, гардения не понася северни прозорци, студена почва, твърда вода. Тя също не обича пряката слънчева светлина. Собственикът ще трябва да посвети повече от един час на ден на зеления домашен любимец, или да го засенчи от изгарящи лъчи, или да скрие саксията от студено течение, или да вряща вода за напояване.

В допълнение, гардения не издържа на смяна на места и ако съдът с растението случайно се пренареди или обърне, можете да кажете сбогом на пъпките. Същият резултат ще бъде, ако стайната температура падне под +15°C.

Северняците, които решат да купят жасминова гардения, трябва предварително да се погрижат за допълнително осветление – растението не понася късите зимни дни.

Циклама

Непримирим противник на топлата домашна атмосфера. Цикламата идва от Палестина и Сирия, където проявява максимална активност през дъждовния сезон, т.е. през зимата. По време на цъфтежа не се понасят температури над + 16 ° C. Най-големите цветя цъфтят, като поддържат + 10-12 ° C през цялата зима. Любителите на циклама обикновено са много закоравели хора)))

През лятото почиват само възрастни циклами, младите се нуждаят от поливане ( само от палет! ), трансплантация и тор.

За тези, които все пак решат да си купят циклама – няколко съвета за избор :
– листата на здрава циклама образуват симетрична розетка, здраво прикрепена към грудката и държана над ръба на саксията без подпори;
– грудката на младо растение е по-кръгла от старата. Горната част на грудката трябва да се вижда над почвата;
– на растението до есента трябва да има запас от пъпки, колкото повече е броят им, толкова по-добре.

Цикламата е добра, защото през зимата радва окото с оригинални цветя, които приличат на пеперуди.

Фуксия

Популярното наименование на фуксията е „обички“. Фуксията, която мнозина наричат цвете, всъщност е един изключително красив храст, който може да бъде намерен и под формата на изящно дръвче. Позната е и с народното име обички.

За да може фуксията да бъде покрита отгоре надолу с „обеци“, трябва да работите достатъчно усилено. За зимата Фуксиите се поставят в хладно мазе, без сезон на сън растението бързо се изчерпва. Презимуващите фуксии трябва да създадат редица условия. Първо, поддържайте температура не по-висока от + 20 ° C; когато температурата се повиши, пъпките изпадат. Второ, не местете и не въртете саксията. И трето, осигурете на фуксията чист въздух.

Фуксиите се чувстват страхотно на балкона или в сенчеста градина. По-разумно е да поставите растението на открито за лятото и тогава то ще цъфти без допълнителни усилия от страна на производителя.

Бегония

Говорим за туберозна бегония. Растението има спящ период, за който начинаещите производители не знаят. Виждайки, че цветето започва да хвърля листата си през есента, неопитният собственик се опитва с всички сили да съживи „болния“ домашен любимец. Използват се обилно поливане, оплождане, пресаждане и други спасителни мерки. Естествено, резултатът е обратен – грудката, като правило, гние и умира.

Втората грешка е вдлъбнато кацане. С най-добри намерения грудката се заравя дълбоко в земята, като картофи. И след това чакат дълго време за издънки … В най-добрия случай кълновете ще пробият, но ще бъдат отслабени и тънки, в най-лошия случай издънките изобщо няма да се появят.

Бегония е приятно и не толкова капризно растение, просто изисква компетентно боравене от собственика.

Заключение

Отглеждането на капризни стайни цветя изисква време, внимание и подходящи условия. Орхидеите, бегониите, сансевиерията и фикусът са само някои от най-красивите и капризни видове, които можете да отглеждате във вашия дом. Предложените насоки са общи и трябва да се приспособят според нуждите на отделните растения. Запомнете, че всяко цвете има свои специфични нужди, свързани със светлината, влажността, температурата и поливането. Следвайте съветите и препоръките за грижа и ще се наслаждавате на красивите им цветове и зеленина в дома си.

Свързани статии

Back to top button