Нито едно растение не може да бъде отглеждано, преди да бъде посадено в подходяща почва, която е поставена в подходящ съд. За съжаление думата „съд“, „саксия“, „контейнер“ се използват безразборно и това води до объркване.
Най-добре е да се използва думата „съд“, за да се опишат трите основни вида вместилища за корените на едно или повече растения. Съдовете имат всякакви форми и размери – от големите колкото яйчена черупка саксии за малките семполии, до вътрешни градини с размерите на цяла стая.
Три вида съдове
1. Саксии: Съд с една или повече дупки на дъното, в който могат да се засадят едно или повече растения. Необходима е подложка.
Те са глинени или пластмасови. И двата вида вършат еднакво добра работа. Изискванията за поливане обаче се различават, така че не премествайте растение от глинена в пластмасова саксия или обратно. Ако го направите, трябва да смените изцяло режима на поливане.
Повечето глинени саксии си приличат, а пластмасовите са в най-различни форми и цветове. Ако през зимата стаите ви са неотоплени, изолационните свойства на пластмасовите саксии са преимущество.
Предимства на глинените саксии:
Тежки – трудно ще се преобърнат.
Преовлажняването е почти невъзможно заради порестата структура.
Изглеждат естествено – няма да имате проблем с цветовете.
Поемат вредните соли от почвата.
Предимства на пластмасовите саксии:
Леки – трудно се чупят при падане.
По рядко се налага да поливате.
Разнообразие от цветове и форми.
Не са необходими камъчета в дренажните отвори – лесно се почистват.
Размери на саксията
Диаметрите на саксиите са между 4 и 40 см. В идеалния случай при всяко пресаждане трябва да увеличавате диаметъра на саксията само с по 2-3 см., но това означава да разполагате с много саксии. Ако използвате качествена почвена смеска на торфена основа и следвате указанията от раздел Пресаждане на растенията, може да пресаждате по указаната схема. Ако не желаете повече да пресаждате растението, подрежете корените преди последното пресаждане.
2. Кашпи: Съд без дренажни отвори и с водонепроницаема основа. Използва се за поставяне и закриване на една саксия.
Много хора обичат естествения вид на глинените саксии, особено когато за тях е по-важно да се забелязва растението. Но при всички случаи ефектът от единичните растения ще бъде по-голям, ако ги поставите в кашпи.
Кашпите се правят от различни материали, в най-различни форми и разбира се имат най-различни цени. Много домашни предмети(купи или чайници) могат да бъдат използвани за същата цел. Има само едно изискване – целия съд или поне долната му част трябва да е водонепроницаема.
Не забравяйте, че кашпата трябва да съответства на стила на стаята. Например – Цилиндрите от неръждаема стомана са съвсем на място в ултрамодерна обстановка. Кошниците и порцелановите чайници са очарователни в помещения в по-старинен стил. От значение е и големината на кашпата. Тя трябва да е поне два-три сантиметра по широка от саксията, а най добре и повече.
Кашпата трябва да е и по-висока, а какво ще правите с празното място зависи от растението. За растения, устойчиви на сухия въздух (кактуси, сукуленти, аспидистра и т.н.), оставете пространството празно. За останалите растения го запълнете с влажен торф, като поставите и самата саксия върху пласт от торф. Той увеличава влагата около растението.
3. Контейнери: Водонепроницаем съд без дренажни отвори. Използва се за засаждане на едно или повече растения или за вместването на една или повече саксии.
Размерът и формата на кашпите зависят от размера и формата на саксиите, които се поставят в тях. За контейнерите няма такива ограничения, защото практиката е растенията да се вадят от саксиите и да се засадят направо в запълнения с почва съд.
Единственото изискване за контейнерите е да са водонепроницаеми. Контейнерите тип „Кошници“ трябва да са облицовани отвътре, а дървените да се обработят със смола или подобен изолатор.
В каталозите преобладават правоъгълни, кръгли и квадратни пластмасови контейнери, но разнообразието не се ограничава само с това. Ще откриете кофи за въглища, маси с вградено място за засаждане на растения, тикови жардиниери и т.н. Гледжосаните глинени контейнери, са много популярни, но цветовете им трябва да са убити.
Може би най-известният от всички контейнери е скромната купа за садене на луковични растения. Засаждането в нея е различно – вместо обикновена почвена смеска се използва специална – за луковични, съставена от торф, въглен и черупки от стриди. Садят се луковици не развили надземна част.
При контейнерите внимавайте с преполиването. Излишната вода не може да се отцеди и почвата ще се преовлажнена. Това важи най-вече за малките контейнери – ако е възможно, пробийте дупки и поставете подложки. При по-големите съдове, на които не може да пробиете дупки, поставете слой от дребни камъчета, който изпълват долната четвърт на контейнера.