Архангеловден е голям есенен празник, отбелязван на 8 ноември. Нарича се още Рангеловден, св. Рангел душевадник.
На 8 ноември българската православна църква чества Архангеловден, посветен на Свети Архангел Михаил. Този ден е известен още като Събор на свети архангел Михаил и другите небесни безплътни сили. Архангеловден е голям есенен празник. Нарича се още Рангеловден, св. Рангел душевадник, който помага на душата на човека да премине в отвъдното. Представата за св. Рангел като за един от шестимата юнаци, на когото при подялбата на света се паднали мъртвите души, определя и основната насоченост на обичаите през този ден и името му. Според народното вярване, човешката душа след смъртта не може да напусне тялото, ако не дойде св. Рангел да я извади и вземе с ябълка. Затова, за да излиза по-леко душата, този ден се отбелязва и спазва стриктно, с молитви към ангелина.
Кой е Свети Архангел Михаил?
Свети Архангел Михаил е един от седемте архангели, споменати в Библията. Той е небесният пълководец, който се бори срещу злото и защитава доброто. В православната традиция се смята, че той е покровител на войниците, пътуващите и болните.
Как се празнува Архангеловден?
На този ден хората посещават църква, за да се помолят на Свети Архангел Михаил. Те палят свещи, даряват храмове и се молят за здраве, благополучие и защита. С празника е свързана и една от най – големите задушници през годината. На този ден се провежда тържествена служба в църквата, след която се гостува у именници, за да се почита паметта на светеца. В много къщи се прави и курбан за светеца, приготвят се и специални обредни хлябове, наричани параклис, рангелово блюдо, рангелов хляб, за да се почита паметта на свети архангеле.
Някои от традициите, свързани с Архангеловден, са:
- Печене на хляб: На този ден се пече специален хляб, който се нарича архангеловденски хляб.
- Освещаване на вода: В църквата се освещава вода, която се смята за лечебна.
- Посещение на гробищата: Хората посещават гробищата, за да се поклонят на починалите си близки.
Рецепти
Традиционна храна за празника: жито, фасул, обредна пита (рангелова пита).
Жито
Продукти: 500 г грухана пшеница, 250 г мед или захар, 100 г орехови ядки, 100 г стафиди, лъжичка канела.
Житото се изчиства и измива, след което се вари на тих огън докато омекне. Изцежда се от водата в която се е варило и му се прибавя мед или захар, счуканите орехови ядки, стафиди и канела.
Постен фасул
Продукти: 500 г фасул, 50 г олио, 2 – 3 червени чушки, 1 глава кромид лук, 2 моркова, чубрица, джоджен, червен пипер, сол.
Изчистеният и измит фасул се накисва за една нощ в студена вода. На сутринта се измива пак и се слага да ври заедно с лука, морковите, добре измитите и почистени от семките червени чушки и червения пипер.
След като уври, се прибавят олиото, чубрицата и джодженът, както и една малка глава ситно нарязан кромид лук. Соли се накрая. Яде се подкиселен с една лъжица оцет на порция фасул.
Рангелова пита
Продукти: 1 кг брашно, 5 яйца, 200 г масло или мас, 250 г вода, лъжичка сол, бучка мая.
Маята се замесва с малко хладка вода, лъжичка захар и малко брашно. След като втаса се прибавя и килограм брашно, към което се слагат 5 – те разбити яйца и водата. Полученото тесто се меси с натопени в мазнина ръце, докато мазнината се поеме от тестото.
Питата се слагага в тава и отгоре се украсява с фигурки от тесто – най – често в средата се слага малка кръгла питка, а около нея ограда от усукано тесто, като оградата не трябва да се съединява (трябва да бъде отворена, за да не се затвори, т.е. да не опустее къщата). Питата се намазва с разбит жълтък и се пече в силна фурна.
Кой празнувай на днешния ден?
Хората, които носят имената Ангел, Ангела, Алина, Ангелина, Ангелинка, Анжело, Анжела, Архангел, Гавраил, Гаврил, Габриел, Мишо, Мила, Милко, Милка, Милан, Милен, Милена, Миленка, Михаил, Михаел, Михаела, Михаила, Мирослав, Мирослава, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена, Рада, Ради, Радивой, Радка, Радко, Радмила, Радослав, Радослава, Радостин, Радостина, Райко, Райна, Райчо, Рангел, Рая, Руси, Серафим, , празнуват имен ден на Архангеловден.
Архангеловден е важен празник, защото ни напомня за силата на доброто и за защитата, която ни дава Свети Архангел Михаил. Той е ден, в който се молим за здраве, благополучие и мир, и почитаме светеца.
Според информация от Националния статистически институт, днес празнуват повече от 240 хиляди души. На днешната дата българската полиция отбелязва свой професионален празник, тъй като архангел Михаил е олицетворение на реда и закона.