Още от Грижи за растенията

  • 25.01.2019
  • /
  • Грижи за растенията
  • 26.07.2015
  • /
  • Грижи за растенията
  • 26.07.2015
  • /
  • Грижи за растенията
  • 22.07.2015
  • /
  • Грижи за растенията

Пресаждане на растението

Picture of Ивайло Тодоров
Ивайло Тодоров
Системен и Уеб администратор и фотограф на медията
Пресаждане на растението

Когато купите растението, то ще е поставено в подходяща саксия, но след година-две тя ще му е малка. Дошло е време за пресаждане – ще трябва да изберете саксия и почва, за да подхраните корените. Трябва да направите всичко възможно растението да се почувства добре в новата саксия.

Избиране на подходяща почва
Почвата, взета направо от градината, е неподходяща за слагане в саксии. В нея може да има вредители и болестотворни организми, които при повече топлина вкъщи ще се развият още по бързо. Освен това структурата й напълно ще се наруши от ограниченото пространство, в което сте я сложили и от редовното поливане. Ето защо стайните растения се садят в специални смески, наречени почвени смески или почвен субстрат. Съществуват и универсални смески.

ЧимовкаЧимовка
Основата е почвена съставка, която се получава от чимове, наредени накуп и добре разложени. Добавят се и други органични съставки, които се стерилизират, преди да се смесят с тор, вар и пясък.

Торфени смески
Торфени смескиТъй като чимовката се получава трудно и качеството й е различно, съвременните видове почвени съставки имат за основа торф и пясък. Тези смески без почва имат много предимства. Качеството им е едно и също, но са по-леки и по чести за работа.

Може би основното им преимущество е, че растението което ще пресаждате, почти със сигурност е расло в смеска на основата на торф, а растенията не обичат да сменят вида на почвата си.

Повечето производители на торфени смески предлагат определен вид, който храни растението месеци наред. Съдържанието на торове прави смеските твърде богати с хранителни вещества и подходящи за семена или залагане на резници.

Торфените смески имат и недостатъци. Смеските само на торфена основа се поливат трудно, щом веднъж се изсушат. Те са леки, а това може да бъде недостатък при саденето на големи растения. За по-добра устойчивост използвайте смески, които освен торф садържат почва и пясък.

Инертни субстрати
Инертни субстратиВ хидрокултурата инертният субстрат от пореста глина замества почвената смеска и в него се разполагат корените. Инертният субстрат и корените се обливат с хранетелен разтвор. Специални съдове, наречени хидросаксии се появяват за пръв път през 1976г., но не добиват голяма известност и трудно се намират. Те са скъпи, но затова пък растението трябва да се полива веднъж на няколко седмици. Корените на растенията, отглеждани в хидросаксии, стават месести и дебели, а не тънки и нишковидни, както в обикновените саксии. Не всички растения понасят хидросаксиите. Кактусите виреят учудващо добре, както и англоанемата, филодендронът, сциндапсусът и спатифилумът.

Малка ли е вече саксията
малка саксияПовечето стайни растения виреят най-добре в саксии, които на начинаещия цветар биха се сторили твърде малки. Грешка е да пресаждате, без наистина това да е необходимо. Проверете, тъй като някои растения цъфтят само ако саксията им е малка, а други, например бромелиевите, никога не се пресаждат.

Стъблата и листата растат много бавно, дори ако растението редовно се подхранва през пролетта и лятото.
Почвата се изсушава бързо и е необходимо често поливане.
През дренажния отвор на саксията са излезнали корени.

ПресажданеПоследна проверка
Извадете растението от саксията по описания начин. Ако има много прораснали и объркани корени и почти не се вижда почва, растението трябва да се пресади.
Ако няма белези, просто поставете растението обратно в саксияга, нищо лошо няма да му се случи.

Пресаждане
Най-добре е да е през пролетта. Така корените ще имат време да се развият преди настъпванет периода на покой. Изберете саксия, която е малко по-голяма от предишната. Много по-голяма саксия ще навреди нарастежа. Пригответе си всичко, преди да започнете – саксии, почва, съд за поливане и т.н. Проверете в справочниците дали растението може да се раздели по време на пресаждане.

presajdane1Ако не използвате саксията за пръв път, старателно я измийте. Ако саксията е глинена, трябва да я накиснете във вода за една нощ.[divider style=“dotted“ top=“20″ bottom=“20″]

presajdane2Ако Саксията е глинена, сложете над дренажния отвор парченца от счупена саксия или тухла. Отгоре тънък слой почва. [divider style=“dotted“ top=“20″ bottom=“20″]

presajdane3Полейте растението. След час го извадете от саксията, като с ръка придържате почвата отгоре. Обърнете саксията и внимателно я почукайте по масата. Ако се налага, прокарайте нож по вътрешната й страна. С другата ръка дръпнете саксията.  [divider style=“dotted“ top=“20″ bottom=“20″]

presajdane4Извадете старите парченца от тухла или счупена саксия. Внимателно изрежете някой от порасналите коренчета. Махнете изгнилите корени, но изключително внимателно.[divider style=“dotted“ top=“20″ bottom=“20″]

presajdane5Закрепете растението върху сложения вече на дъното пласт и попълнете около него с леко влажна почва. [divider style=“dotted“ top=“20″ bottom=“20″]

presajdane6Натиснете почвата с палци и добавете още, докато изравните. Накрая няколко пъти почукайте саксията по масата, за да се намести почвата. [divider style=“dotted“ top=“20″ bottom=“20″]

presajdane7Внимателно полейте и за седмица оставете растението на сянка. Всеки ден пулверизирайте листчетата. След това го върнете на мястото му и се грижете за него както обикновено.[divider style=“dotted“ top=“20″ bottom=“20″]

Подмяна на горния почвен слой
По различни причини, особенно при големите или по-трудните за отглеждане растения, може да не искате да или да не можете да се занимавате с пресаждане. В такъв случай всяка пролет трябва да сменяте горния двусантиметров слой ( пет сантиметра при големите саксии) с нова почва.

presajdane0

cvete.eu - лого

Цвете.eu е български портал за цветя, растения, градина, дом, туризъм и енциклопедия за цветя. Сайтът предлага богата информация за различни видове цветя и растения, включително техните характеристики, отглеждане, грижи и приложения.

© 2025 - Енциклопедия за цветя