Мента е многогодишно тревисто растение с тъмно виолетово, четириръбесто, разклонено от основата стъбло. Високо до 50-80 см. и силно развито хоризонтално коренище. Листата са с къси дръжки, кръстовидно срещуположни, сърцевидно яйцевидни, заострени, остро назъбени, отгоре тъмнозелени, отдолу по – светли, от двете страни, покрити с жлези, които отделят етерично масло .
Популярни имена – Мента, нане, гюзюм – Mentha piperita L. Сем. Устноцветни – Labiatae
Цветовете са дребни, розови или бледовиолетови, разположени в прешлени в пазвите на връхните листа събрани на върха на стъблото в класовидни съцветия. Те са с плитко 5-делна и неопадваща виолетова чашка, 5-листно почти правилно фуниевидно венче и 4 тичинки. Плодът се състои от 4 яйцевидни едносеменни червено кафяви орехчета.
У нас има 7 вида от рода мента, но за разлика от джоджена, те не съдържат или съдържат много малко ментол, който е съставна част на ментовото масло.
Мента – Използваема част
Листата, брани в началото на цъфтежа от юли до август. Ментата се жъне сутрин, след вдигане на росата, в тихо и слънчево време, след което листата се обират и се сушат на сянка или в сушилня при t° до 30°С. Изсушените листа са тъмно зелени отгоре и по – светлозелени отдолу имат парлив охлаждащ вкус и приятна миризма. Допустима влажност – 13%. Опаковат се в шперплатови каси. Запазват се в сухо и проветриво помещение. Изнасяна билка.
Мента – Химичен състав
Ментово масло (състои се от ментол до 65% , дипентен, цинеол, пулегон, жасмон и др.), каротин, хесперидин бетаин, танини, горчиви вещества, оцетна и изовалерианова киселина и др.
Мента – Лечебно действие и приложение
Растението проявява болкоуспокоително, противоспастично и дезинфекционна действие, предизвиква рефлекторно разширение на коронарните съдове. Употребява се при сърбежи, копривна треска, екземи.
В българската народна медицина ментата се употребява още при газове и болки в стомаха и червата, разстройство, бронхиални катари, жлъчни и чернодробни заболявалия, виене на свят, безсъние, лош дъх на устата, меланхолия, епилепсия, апоплексия и др.
Външно ментовата запарка се препоръчва за жабурене при зъбобол и възпалени венци, за компреси при кожни възпаления, накисната в червено вино в отношение 1:10 – за жабурене и пиене (по 1 супена лъжица) при лош дъх на устата, а отварата с оцет – при стомашни кръвоизливи. Ментовото масло се използва за мазане при хемороиди.
Мента – Начин на употреба
1 супена лъжица от листата на ментата се заливат с 0,5 л вряла вода и се оставят да киснат 1 час. Запарката се пие по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
В нашата народна медицина при тези заболявания се употребяват също бласкунът и дивият джоджен.
Маслото от мента е доказало способността си да облекчава симптомите на хората с чувствителен стомах, включително и при случаи на разстройство, киселини или мускулни спазми. Тези здравословни свойства на ментата се свързват със способността й да успокоява мускулите. Тя е потенциален антираков агент. Перилил алкохолът, който е фитонутриент и е наречен монотерпен, е в изобилствено количество в маслото от мента.
При изследвания с животни се оказва, че той може да спре растежа на тумори на панкреаса и черния дроб. Маслото от мента действа антимикробно. То спира растежа на много и най-различни бактерии, включително на Helicobacter pylori, Salmonella enteritidis и Methicillin- resistant Staphyloccocu aereus. Ментата съдържа събстанция rosmarinic acid, която има няколко действия, полезни при астма.
Ментата блокира продукцията на някои възпалителни химикали. Тя е богат източник на традиционни нутриенти. Чудесен източник на манган, витамин C и A, последният от които е концентриран на каротеноиди, включващи и бета каротин. И витамин C и бета каротинът играят роля в намаляването на риска от рак.
Освен това ментата е добър източник на диетични фибри, фолат, желязо, магнезий и калций. Помага при главоболие, зъбобол (правят се гаргари). Счита се, че ароматът на ментата засилва мозъчната дейност. Някои хора са алергични към аромата на ментата.
Мента – Кулинарно приложение
Използва се ори производството на сладка, конфитюри, шоколад. Добра е за подправяне на салати, ястия от агнешко месо и морски деликатеси. Прясната мента трябва да се съхранява в хладилника в хартиен плик.