Компресорите за въздух са много и са различни в зависимост от предназначенията им, начина на захранване, омасляването и принципа на задвижване.
Що се отнася до начина на задвижване най-разпространеният компресор за въздух е буталният. Той работи посредством производството на въздух под налягане, като преобразува движението на мотора в движение на буталото. Буталните компресори могат да се използват за машини като гайковерти, винтоверти, такери и други. Не изискват сериозна поддръжка и имат сравнително дълъг експлоатационен живот. При тях смяната на масло и филтри се осъществява лесно. Поради тази причина буталните компресори са едни от най-разпространените и най-търсените от потребителите. Трябва да имате предвид, че този вид компресори са по-шумни по време на работа.
Буталните компресори от своя страна се делят на еднобутални и двубутални. Първите се използват за хоби употреба, докато двубуталните са по-сложно устроени и имат двустепенна система за компресиране на въздуха.
Съществуват и мини компресори, които се използват за помпане на гуми на автомобили, велосипеди, помпане на басейни и т.н. Те могат да се зареждат от запалката на автомобила или от акумулаторна литиево-йонна батерия.
Винтовите компресори са изключително издръжливи машини, които се използват за получаване на сгъстен въздух. Той от своя страна се използва във всички сфери в индустрията и след електрическата енергия, той е следващият по значимост. За да се произведе сгъстеният въздух, се използват винтови компресори. Предимството им е, че осигуряват голям дебит, но с малък разход на електроенергия. За разлика от буталните компресори винтовите са предназначени за непрекъсната работа. Подходящи са например за шлайфмашини, както и пневматични машини като пистолети за боядисване, пясъкоструйки и др.
Качеството на произведения въздух от винтовите компресори е много по-високо, отколкото на останалите видове. С тях се осигурява продължителна работа, като много голямо предимство е, че номиналният им работен цикъл достига 100%, а при буталните компресори номиналният работен цикъл е едва 20-30%. Винтовите компресори имат ниски нива на шум и работят при много добра скорост. Друго предимство е, че при тях не се изисква резервоар за сгъстения въздух, както при буталните.
Според начина на захранване компресорите за въздух се делят на няколко основни вида: електрически, бензинови и дизелови.
Електрическите компресори са най-разпространените измежду всички видове. Те са надеждни, мобилни и с нисък разход на енергия. Захранват се от електрическа мрежа, като захранващото напрежение е 220/230 V или 380 V, съответно са монофазни и трифазни. Подходящи са както за хоби употреба, така и в сервизи за професионални цели. Те са мобилни и компактни, като не замърсяват околната среда, както бензиновите.
Бензиновите са по-тежки и по-големи от електрическите. Те са качествени и определено са добра инвестиция, особено ако ще работите професионално с тях. Работят с двутактов или четиритактов двигател. Бензиновите компресори за въздух са достатъчно мощни, за да се използват за тежки работни задачи. Дизеловите са по-рядко търсени. Вместо тях по-често се търсят бензиновите.
В зависимост от намасляването на частите компресорите биват маслени и безмаслени. Маслените използват масло за поддържане на гладка работа, а безмаслените не използват масло, като цените на последните са по-високи от тези на маслените. Предимството на безмаслените обаче е, че могат да се използват на различни температури и работят по-тихо.
Професионалните компресори намират приложение в автосервизите, на строителните обекти, в индустрията и др. Те произвеждат въздух с по-добро качество от обикновените. Това се случва благодарение на усъвършенстваните системи за филтриране, които пречистват въздуха. Това води до по-дълъг живот на машините, но и подобрява тяхната производителност. Те издръжат на по-голямо натоварване заради по-високата си мощност и по-големия дебит. Високата мощност осигурява по-голямо количество въздух при високо налягане.
Параметри, на които да обърнете внимание при избор на компресор за въздух, са: тип компресор, мощността, дебитът, налягане и вместимост на резервоара за въздух, размери и тегло.
Изберете качествен компресор, който да отговаря на стандартите за безопасна работа. Такъв, който да включва предпазни клапани и системи за освобождаване на налягането, за да предотвратите свръхналягане.
В зависимост дали ще използвате компресора вкъщи или за индустриални цели, обърнете внимание на тежестта и размерите на компресора. Ако ще го използвате за работа вкъщи и сте ограничени откъм място, изберете по-малък компресор. Обърнете внимание също дали компресорът има колела и дръжки за лесно транспортиране.
Сред марките, които предоставят качествени компресори за въздух, са: ABAC, Rotair, Bobcat, Nuair, Chicago Pneumatic, Stanley и други.
Откъде да закупя компресор за въздух?
Ако си търсите компресор, без значение дали акумулаторен, електрически или бензинов, можете да намерите подходящ такъв в един от най-големите онлайн магазини за машини в страната – onlinemashini.bg.
Сайтът предлага над 600 модела компресори за въздух на едни от най-ниските цени. За да поръчате от сайта не е необходимо да си правите регистрация. За поръчка се обадете на телефон 0876 170 044 или я направете директно през системата.
Доставката се осъществява бързо и сигурно – отнема само 3 работни дни. Можете да изберете сами къде да получите продуктите си – в офис на куриер, до личен адрес или в шоурума на магазина, който се намира в град София. Пълна информация за местоположението на шоурума можете да намерите в сайта.
Освен компресори за въздух в onlinemashini.bg ще намерите принадлежности за компресори, резервоари за сгъстен въздух, пресостати, маркучи, компресорни глави и др.