• 27.04.2020
  • /
  • Полезно

Ивановден

Picture of Ралица Нанкова
Ралица Нанкова
Ралица Нанкова, автор в Цвете.eu
Ивановден

Ивановден се чества след Йордановден, на 7 януари. На този ден провославната църква отбелязва делата на св. Йоан Кръстител наричан още Предтеча – предсказал появата на очаквания месия (спасител) – Христос. Поверие: ако този ден времето с студено, ще има урожай; ако няма лед, лятото не ще е здраво; ако по сливите има много скреж, ще има много плод; колкото по-студено е на Ивановден, толкова по-горещо ще е по Петровден.

В българската народна традиция този ден е свързан с обичая да къпят обредно за здраве младоженците, сключили брак преди една година. Деверът или кумът, подпомогнати от млади мъже, ги пръскат с вода, а след това всички им гостуват. В народната представа свети Иван е покровител на кумството и побратимството, затова на този ден се оказва почит на кума, като се посещава домът му. Младоженците носят на своя кум вино, кравай, месо.

На Ивановден коледарите в Североизточна България отвеждат своя „цар” на чешмата и го окъпват, а той ги събира около празнична трапеза. Ивановден се празнува и от именниците, които посрещат с трапеза своите гости. Традиционна храна за празника: жито, постен фасул, ошав от сушени плодове, баница с масло и сирене, кървавица, луканка, печено свинско, свински ребра със зеле. Имен ден празнуват – Йоан (от евр. Йохахан – божи благодат), Йоана, Иван, Ивана, Ивайла, Йово, Йовка и други.

Ивановден – Рецепти

Варено жито
Продукти: 1 кг жито, 400 г захар, 200 г орехови ядки.
Вечерта преди празника житото се изчиства, измива и слага в тенджера с вода, която да бъде 4 пръста над житото. Слага се на печката да поври 15 минути, след което се маха от огъня и се завива в кърпа или одеяло за цяла нощ. На сутринта житото е сварено. Отцежда се от евентуално останала вода, прибавя се захарта и орехите (след като изстине), а отгоре се наръсва с пудра захар. По желание в житото може да се добавят лъжичка канела и настъргана лимонова кора.

Постен фасул
Продукти: 500 г зрял фасул, 10 г сол, 100 г олио, 2 моркова, 2 сушени червени чушки, 1 глава кромид лук, магданоз и джоджен.
Фасулът се накисва в студена вода за една нощ. На сутринта се измива добре и се слага да ври заедно с нарязания кромид лук, морковите, сушените червени чушки и олиото. След сваряване се посолява и се прибавят подправките. Може да се яде подкиселен с лъжица оцет.

Ошав (компот) от сушени сливи, ябълки и круши
Продукти: 500 г сушени сливи, ябълки и круши, 100 г захар или мед, сушен карамфил.
Добре измитите сушени плодове се накисват в студена вода за 12 часа след което се изваждат. Водата в която са киснали се прецежда и отново се залива върху плодовете. Варят се до омекване, след което се прибавя захарта или меда и счуканият карамфил. Оставя се да изстине в тенджерата, след което се прехвърля в порцеланов или стъклен съд.

Баница
Продукти: 500 г кори, 300 г сирене, 1 кофичка кисело мляко, 4 яйца, лъжичка сода бикарбонат, 250 г мазнина (масло или мас).
Разточените (или готови) кори се наръсват със затоплена мазнина и плънка от смесените яйца, мляко, сирене, сода и част от мазнината. Корите могат да се навият или да се сложат една върху друга. Пече се в силно загрята фурна.

Кървавица
Продукти: 500 г кървавица
Парченцата кървавица се разрязват и се пекат в тавичка за кратко време. Могат да се пекат и на скара. При поднасяне се поръсват с чубрица или лют червен пипер.

Печена луканка (шушуница)
Продукти: 300 г луканка или сух суджук.
Луканката или суджукът се обелват, потапят се за малко във вода и се пекат на скара.

Свинско печено
Продукти: 1 кг свинско месо, 15 г сол, 100 г мас, лъжица червен пипер.
Измитото месо се посолява и се наръсва с червен пипер, намазва се с маста и се слага в тава или глинен гювеч. При печенето, от време на време се полива с мазнината която си пуска. След като се опече от едната страна, се обръща до пълна готовност.

Свински ребра със зеле
Продукти: 500 г свински ребра, 2 големи кисели зелки, 250 г мас, 200 г зелева чорба, 2 лъжици червен пипер.
Месото се посолява малко и се наръсва с червен пипер. Зелето се нарязва на ситно, изстисква се от чорбата и се нарежда в тенджера в реда: ред зеле, ред месо и т.н. Най – отгоре се поръсва още малко червен пипер. Ястието се залива с разтопената мазнина, зелевата чорба и малко вода. Захлупва се плътно и се вари дълго на не много силен огън.

cvete.eu - лого

Цвете.eu е български портал за цветя, растения, градина, дом, туризъм и енциклопедия за цветя. Сайтът предлага богата информация за различни видове цветя и растения, включително техните характеристики, отглеждане, грижи и приложения.

© 2025 - Енциклопедия за цветя