Далия (Dahlia), известна още като Гергина, е привлекателно цъфтящо цвете, което принадлежи към семейството на сложноцветните растения (Asteraceae, Compositae). Далия е цвете, което цъфти през топлите месеци и може да се отглежда на балкона или в градината.
- Популярно име: Далия, Гергина
- Латинско име: Dahlia uariabilis
- Произхода от Мексико (национален символ), Гватемала, Колумбия.
- Височина: от 30 см до 2,50 м.
- Цъфтеж: от април до началото на октомври, с цветове във всички багри, без синя.
- Място: слънчева, светло. Температура: под 0°C е пагубна. Летните горещини потискат цъфтежа.
- Почва: богата на хранителни вещества. Храстите на тези растения са големи, те се нуждаят от адекватно подхранване. Желателно е да е глинесто-хумусна градинска почва или леко глинеста. Поливайте при сухо време.
- Размножаване: през есента изрежете стъблата на 10-15 см над почвата, извадете клубените и приберете в сухо помещение при 4-5°C. Рано напролет се поставят на топло да пораснат, след което се разделят на нови растения. През май се засаждат на разстояния от 40 до 100 см, в зависимост от височината на сорта. За да получите красиви цветове от едроцветните сортове Далия, пензирайте растенията, а по-късно почистете страничните пъпки.
- Засаждане на далии: те са много светлолюбиви, така че винаги трябва да се засаждат в най-слънчевата зона на вашата градина.
- Поливане: от съществено значение е мястото да бъде добре дренирано, за да се предотврати гниене на грудките. Трябва да се поливат умерено: те не обичат продължителната суша, но страдат и от прекомерно поливане.
Грижа за далиите
Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да постигнете впечатляващ цъфтеж.
За да се постигне буен цъфтеж е необходимо редовно торене през летния сезон, като това може да се прави три пъти. През лятото са достатъчни 3 пъти:
- при засаждане – 1 кофа хумус на дупка, а през лятото може да се използва като мулч; също така е важно да се осигури добра доставка на хранителни вещества.
- щом се образуват пъпки – 1 с.л. лъжица калиев сулфат на 10 литра вода, разход – 5 литра на храст;
- когато се отвори първият цвят – 1 с.л. лъжица двоен суперфосфат и 1 супена лъжица. лъжица калиев сулфат на 10 литра вода, разходна норма 3 литра на храст.
Имайте предвид, че азотът се прилага върху тези цветя само веднъж – той се съдържа в хумуса. Допълнителното хранене на далии с този елемент е противопоказано, в противен случай те ще започнат да се разболяват.
Оформяне на храсти
Всеки летен жител иска храстите да са по-големи и по-гъсти. Но те цъфтят слабо – цялата им енергия отива в нарастващата зелена маса. Следователно трябва да бъдат оформени.
Първото нещо, което трябва да направите, е да направите опора за храстите, така че крехките издънки да не се счупят от вятър и дъжд, особено при развъждане в саксии.
Трябва да оставите 3-4 силни издънки на растението и да изрежете всички тънки.
Малките странични пъпки също трябва да бъдат откъснати, тогава основното цвете ще бъде по-голямо и по-ярко. И не забравяйте да изрежете всички избледнели съцветия.
През втората половина на август е важно да премахнете всички долни листа на растението, така че почвата в близост до корените да се затопли по-добре за отглеждане.
Подготовка на грудки за съхранение
Всеки знае, че е много трудно да се запазят грудките на георгините, така че колкото по-кратък е периодът на съхранение, толкова по-добре. Това означава, че те трябва да бъдат изкопани възможно най-късно. Но за да ги предпазите от замръзване, трябва да се погрижите за защитата им от септември.
На първо място, направете високо хълмиране. След замръзване отрежете почернелите издънки и добавете смес от пясък и пръст в саксии за по-добро култивиране. Можете дори да покриете мястото на засаждане с кутия със сухи листа.
Времето за изкопаване на луковиците е, когато почвата на дълбочината, където се намират клубените, се охлади до 5–8 °C.
Изкопаните грудки трябва да бъдат почистени от почвата, измити, изсушени и поставени в мрежест кутия за съхранение. Съхранява се в помещение с температура 5 – 6 градуса, върху стърготини или сух торф. Далиите, отгледани от семена, не са подходящи за презимуване.