Смокиня – съдържа много калий, който спомага за сърдечната дейност и контролира кръвното в нормални граници. Желязото и манганът в смокинята са полезни при анемия. Смокинята действа и леко слабително, поради което се използва и против запек: сушени смокини, накиснати в дървено масло, които се ядат сутрин на гладно.
Фибрите, в тяхната сърцевина, подобряват разграждането и усвояването на храната. Влакната в смокинята намаляват риска от диабет и рак на гърдата при жените в менопауза. Високото и съдържание на калций, съхранява здравината на костите, ноктите и косата. Смокиновият плод съдържа вещества, които подпомагат смилането на мазнините и усвояването на въглехидратите.
Смокиня – Кулинарно приложение
Смокините се консумират пресни в сезоните, в които зреят – лятото и есента. Сурово сушени или сушени на пара , са много подходящи за мюсли, с кисело мляко, в сладкиши, козунаци и сладки пити. Могат да се замразят или захаросат. У нас е популярно да се прави великолепното сладко от смокини, което и до днес е деликатес. Прави се и сироп от смокини – като дресинг за сладкиши и сладоледи.
Смокиня – Съвети
Съхранявайте смокини в хладилник до 3 дни. Оставете ги за малко на стайна температура преди консумация.