• 18.07.2015
  • /
  • Вредители

Болести и вредители по палмите

Picture of Ивайло Тодоров
Ивайло Тодоров
Системен и Уеб администратор и фотограф на медията
Болести и вредители по палмите

Заболявания поради грешки в отглеждането на палми
Външно болестите се проявяват чрез промени в растежа, цвета и повърхностната структура на листата, както и във вида на корените. Увредените корени водят до спиране на растежа, постепенно пожълтяване на листата и умиране. При внимателно изваждане на коренището от съда може да се установи степента на увреждането. Здравите корени са твърди и имат светъл цвят, а болните са меки, тъмни на цвят или разкашкавени. Повредените или гнили части на корените трябва веднага да се изрежат, растението се засажда отново и се отстранява причината за увреждането. Ако корените са силно увредени, палмата не може да се възстанови.

Често допускани грешки при култивиране:
слънце при палми, които обичат сянка
продължителна сянка при палми, които обичат слънце
много топло място и твърде слаба светлина
топло място и суха пръст в саксията
твърде студено място, преохлаждане на кореновата туфа
студено място, твърде мокра пръст или саксията и във вода
много твърда, студена или не престояла вода за поливане
твърде ниска или висока влажност на въздуха
растението е пряко изложено на излъчваната от отоплителното тяло топлина
неправилно торене (често или предозирано)
неподходящи препарати срещу вредители или предозиране с тях
студено течение на топлолюбиви палми

Картина на някои заболявания поради грешки в отглеждането

Картина Възможни причини Предпазни мерки
Върховете на листата пожълтявят или стават кафяви, бавно изсъхване на перата или сегментите откъм върха – през лятото: твърде ниска влажност на въздуха- през зимата: задържане на вода или престой на по-сух въздух след смяна на мястото Палмите се подреждат наред с други растения, напр. върху тревни площи. По-слабо поливане, осигуряване оттичане на водата, повишаване относителната влажност на околния въздух, напръскване.
Пожълтяване на всички листа. Картината напомня развиващи се млади листа – хлороза: недостиг на микроелементи, обикновено желязо- Твърде висока стойност на pH почвата, водата за поливане е много варовита- увреждане на корени Изследва се пръстта и ако е необходимо се добавя железен хелат.Изследване на водатаОмекотяване на водатаПроверка на кореновата туфа, установяване и отстраняване на причината
Загуба на гланца на листата по обърнатите към слънцето място, промяна на цвета в белезникав до бял, а по късно сухи места с кафяв ръб – слънчево изгаряне поради твърде силно облъчване- капки вода по листата, които водят до кръгли петна от изгаряне ( ефект на лупата ) Закаляване на палмите, преди да се изложат на слънце. В оранжерии и зимни градини да се засенчват своевременно.
Перата или лъчите на ветрилото забележимо се свиват, избледняват особено в много топли дни – Недостиг на вода- Кореновата туфа се е повдигнала нагоре в саксията, водата протича свободно Използвайте подходяща по големина саксия, поливайте обилноПресаждайте своевременно
Появата на недъгави листа, недоразвити пера,  усукан централен нерв, недоразвита листна структура – растението е било преохладено- пръстта в саксията е била замръзнала дълго време Повишете температурата на пръстта.При студено течение поставете палмата на по високо
Слаб ръст, бавен растеж, ранно умиране на листата – твърде студено място- недостиг или излишък на светлина- мокра пръст- твърде ниска влажност на въздуха Изпълнете условията за култивиране на съответния вид, евентуално пресадете.Ако не постигнете успех, унищожете растението.
cvete.eu - лого

Цвете.eu е български портал за цветя, растения, градина, дом, туризъм и енциклопедия за цветя. Сайтът предлага богата информация за различни видове цветя и растения, включително техните характеристики, отглеждане, грижи и приложения.

© 2025 - Енциклопедия за цветя